Na czym polega leasing zwrotny?

leasing zwrotny co to jest scaled 1

Jeśli prowadzisz własną firmę z pewnością spotkasz się z pojęciem leasingu jako formy finansowania. Co zrobić, jeśli potrzebujesz środków na inwestycje, które nie obejmują, np. sprzętu, który możesz wziąć leasing. Możesz wówczas zdecydować się na kredyt lub… leasing zwrotny.

CO TO JEST LEASING ZWROTNY?

Najprościej rzecz ujmując, leasing zwrotny polega na sprzedaży posiadanego przez Twoją firmę przedmiotu firmie leasingowej, która powierza Ci jego użytkowanie. Na przykład, prowadzisz piekarnię i planujesz jej rozbudowę. Możesz wówczas ubiegać się o leasing zwrotny, np. pieca, który jest Twoją własnością. Fizycznie, urządzenie pozostaje w Twojej firmie, nadal z niego korzystasz na podstawie umowy z leasingodawcą, który wypłaca Ci równowartość przedmiotu leasingu. Uzyskujesz więc środki na rozbudowę piekarni, spłacając jednocześnie leasing na sprzęt, który już w niej stoi.

FORMY LEASINGU ZWROTNEGO

Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu zwrotnego:

  • leasing zwrotny techniczny,
  • leasing zwrotny celowy.

W pierwszym przypadku możesz go uzyskać jeśli od momentu zakupu przedmiotu leasingu nie minęły (zazwyczaj) trzy miesiące. Leasing zwrotny celowy, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia Ci uzyskanie środków finansowych na inny cel: inwestycję lub inne zakupy do firmy. Leasing zwrotny celowy można zrealizować nawet kilka lat od zakupu przedmiotu leasingu. Kwota jaką możesz uzyskać wyliczana jest na podstawie wyceny rzeczoznawcy.

ZALETY LEASINGU ZWROTNEGO

Leasing zwrotny jako alternatywa dla kredytu, może być atrakcyjnym sposobem pozyskania środków na rozwój firmy.

Szybkie uzyskanie środków finansowych

Sama procedura jest szybsza i prostsza w porównaniu z procesem przyznania kredytu.

Zachowanie płynności produkcji i funkcjonowania firmy

Przedmiot leasingu pozostaje w Twojej firmie, więc nie musisz obawiać się przestoju w jej funkcjonowaniu.

Powrót przedmiotu leasingu do firmy

Po zakończeniu okresu leasingu, możesz zachować możliwość wykupu przedmiotu, który był nim objęty. Wróci on więc do środków trwałych Twojego przedsiębiorstwa.

Leasing zwrotny może być dla Twojej firmy doskonałym sposobem na pozyskanie środków finansowych na jej rozwój i odmrożenie zainwestowanych dotychczas pieniędzy. Ma bezpośredni wpływ na poprawę płynności finansowej firmy i umożliwia jej rozwój w kierunku, którego potrzebujesz.

Szybki kontakt
  • linkedin
  • facebook
Zamknij menu
Umów konsultację
telefon 513 009 506 telefon 575 590 323