Leasing samochodów ciężarowych

ciezarowe 1

Co warto wiedzieć o finansowaniu zakupu ciągników siodłowych, naczep, przyczep oraz samochodów ciężarowych tzw. solówek?

Najbardziej popularną i bardzo atrakcyjną formą finansowania tej grupy pojazdów, zwanej potocznie transportem ciężkim.
W porównaniu do innych sposobów nabywania leasing jest coraz częściej wybierany przez przedsiębiorców ze względu na łatwość w otrzymaniu decyzji oraz proste zasady podatkowe. Leasing transportu ciężkiego spośród innych metod finansowania wyróżnia to, że ma proste procedury, minimalne formalności oraz pozwala szybko otrzymać decyzję.

Finansowanie samochodów ciężarowych dla nowych firm

Ważną rzeczą jest to, że w przeciwieństwie do kredytu leasing na ciągnik siodłowy, ciężarówkę lub naczepę można otrzymać już od pierwszego dnia założenia działalności, czyli każda nowa firma ma szanse na użytkowanie pojazdu i prowadzenie działalności przy jego użyciu.

Przy takich nowych działalnościach firmy leasingowe mają pewne wymagania co do swoich potencjalnych klientów – muszą oni na przykład przedstawić swój majątek w celu uwiarygodnienia swojej sytuacji lub udokumentować swoje doświadczenie w
branży. Dobrze widziany jest też biznes plan i podpisane kontrakty lub listy intencyjne, czasem może wystąpić konieczność poręczenia przez inną osobę lub firmę.

Finansowanie samochodów ciężarowych dla obecnych firm

Najlepszą sytuację mają firmy, które są już dosyć długo na rynku, wtedy przedstawiają tylko dokumenty finansowe, a decyzja leasingowa dla takich podmiotów jest zazwyczaj bardzo szybka i na bardzo niskich opłatach wstępnych. Łatwiej też dostać finansowanie na wyższe kwoty, a co za tym idzie na nowsze pojazdy niż w przypadku nowych działalności.

Dodatkową przewagą leasingu nad kredytem jest mniej restrykcyjne podejście do badania zdolności leasingowej klienta – w wielu przypadkach brany jest pod uwagę jedynie przychód czyli weryfikacja skali działalności do wnioskowanego zobowiązania. Również firmy bez dochodu (jak na przykład nowe działalności, albo firmy mające w kosztach duże odpisy amortyzacyjne) mają możliwość uzyskania decyzji pozytywnej.

Pożyczka leasingowa na samochód ciężarowy

Innym popularnym sposobem finansowania zakupu taboru jest pożyczka udzielana przez firmy leasingowe – tak zwana pożyczka leasingowa. W tym przypadku strona finansująca mniej restrykcyjnie podchodzi do potwierdzenia wartości rynkowej pojazdu lub dopuszcza inne niż faktura z VATem dokumenty zakupu pojazdu. Dodatkowo łatwiej jest uzyskać decyzję na pojazdy starsze lub
trudno zbywalne ze względu na formę zabudowy lub przeznaczenie.

Do innych zalet pożyczki należy zaliczyć możliwość jednorazowego odliczenia całego podatku VAT już na początku umowy oraz cały szereg udogodnień wynikających z rejestracji pojazdu na klienta – rejestracja w miejscu prowadzenia działalności a co za tym idzie często niższy podatek od środków transportu, jeśli rejestracja jest dokonywana w mniejszej miejscowości oraz większa swoboda dysponowania pojazdem – klient jest właścicielem pojazdu.

Jak wyglądają procedury przy nowych i używanych pojazdach?

Przy nowych pojazdach zazwyczaj wystarczy wniosek, dokumenty finansowe oraz specyfikacja pojazdu i to w większości przypadków powinno wystarczyć.

W przypadku pojazdów używanych procedury są trochę bardziej skompilowane, na pewno w wyborze używanego pojazdu, trzeba zwracać uwagę na wiek, ponieważ każda firma leasingowa ma w swoich procedurach inny limit wieku pojazdu na koniec leasingu.

Ważny też jest stan techniczny pojazdu oraz w niektórych firmach leasingowych brany jest pod uwagę przebieg.
Przy każdej transakcji wymagana jest weryfikacja ceny oraz stanu technicznego pojazdu, może to być zrobione za pomocą wyceny rzeczoznawcy, którą opłaca klient lub oświadczanie od zbywcy (to zazwyczaj obowiązuje tylko w przypadku autoryzowanych sprzedawców). W większości przypadków procedura ta jest organizowana przez firmy leasingowe.

Sposób oceny wartości i stanu technicznego uzależniona jest od danej firmy leasingowej, warto więc dobrze wybrać leasingodawcę do którego złożymy wniosek, aby uniknąć dodatkowych stresów związanych z czasem, skomplikowanymi procedurami oraz niepotrzebnymi kosztami.

Szybki kontakt
  • linkedin
  • facebook
Zamknij menu
Umów konsultację
telefon 513 009 506 telefon 575 590 323